Invitation til internt ID-infomøde søndag den 25. februar kl. 19.00-20.30.
5D Relationscoach-uddannelsen
- Efteruddannelse i relationskompetencer med Ole Vadum Dahl.
kære ID Psykoterapeuter, ID Life Coaches og og ID psykoterapeutstuderende.
- Vil du være ekspert i at hjælpe mennesker med lige nøjagtigt det, der er allervigtigst, for langt de fleste af os?
- Kunne du tænke dig at kunne arbejde helt konkret og praktisk, med det aspekt af dine klienters liv, som er allermest afgørende for deres livskvalitet?
- Vil du være specialist i relationskompetencer og relationscoaching?
- Har du lyst til at blive indviet i de sidste nye indsigter og praktiske metoder i ID?
- Vil du have en ekstra certificering tilføjet til din eksisterende eller kommende ID-certificering.
Invitation til internt ID-infomøde
søndag den 25. februar kl. 19.00-20.30.
5D Relationscoach-uddannelsen
- Efteruddannelse i relations-kompetencer med Ole Vadum Dahl.
--
kære ID Psykoterapeuter, ID Life Coaches og og ID psykoterapeutstuderende.
- Vil du være ekspert i at hjælpe mennesker med lige nøjagtigt det, der er allervigtigst, for langt de fleste af os?
- Kunne du tænke dig at kunne arbejde helt konkret og praktisk, med det aspekt af dine klienters liv, som er allermest afgørende for deres livskvalitet?
- Vil du være specialist i relationskompetencer og relationscoaching?
- Har du lyst til at blive indviet i de sidste nye indsigter og praktiske metoder i ID?
- Vil du have en ekstra certificering tilføjet til din eksisterende eller kommende ID-certificering.
Vær med 'Live' - Søndag d. 25. februar kl. 19:00 - 20:30
Om infomødet 'Efteruddannelse i relationskompetencer'.
- En introduktion fra Ole Vadum Dahl:
Invitation til internt ID-infomøde søndag den 25. februar kl. 19-20.30.
Har du lagt mærke til, at rigtig mange af de temaer som dine klienter eller øveklienter præsenterer dig for, relaterer sig til deres relationer?
Der er udfordringer i parforholdet, med lederen eller kollegaer på arbejdet, frustrationer i forhold til teenagere som er svære at ‘komme igennem til’, konflikter med ekskoner- og mænd, fastholden af gamle roller og relationsmønstre i forhold til den større familie osv. osv.
Og du behøver ikke at have arbejdet særlig længe med terapi eller coaching for at bemærke, at dine klienters relationskompetencer langt fra altid bliver væsentlig bedre, selv når de har arbejdet med tilknytningstemaer og relationstraumer i terapi,- eller har arbejdet med egen selvfølelse og grænseproblematikker eller har integreret skyggesider og latente ressourcer.
Alt sammen ekstremt vigtigt, men...
Som du forhåbentlig kan huske fra din ID-børnelærdom, har vi en række forandringsprincipper i ID Psykoterapi og coaching:
Bevidstgørelse, mønsterafbrydelse, reorientering, integration, energibalancering, motivation og KOMPETENCEUDVIKLING.
Og ja, så har jeg da tilføjet lidt flere, så der i dag er 10 forandringsprincipper, der knytter sig til ‘opperne’ i 5D-overbygningen på ID.
Det er min erfaring, at vi på uddannelserne bliver så opslugt af alt det dybe psykologiske arbejde, at vi sommetider glemmer, at der reelt er en lang række udfordringer i menneskers liv, som handler mere om utilstrækkelige kompetencer end om skeletter i skabene.
Det gælder ikke mindst relationskompetencerne.
Sommetider handler psykoterapi og coaching simpelthen om at kunne træne, coache og give sparring og spejling, i forhold til sociale færdigheder og kommunikation.
Hvordan er dine kompetencer som psykoterapeut eller coach, i forhold til at kunne træne og udvikle dine klienters relationskompetencer, i et omfang, hvor de kan gå direkte ud i deres sociale liv, efter en session med dig, og være bedre til at skabe og vedligeholde meningsfulde relationer?
Jeg vil gerne invitere dig til et internt informationsmøde for ID'ere om min nye 20 ugers online 5D Relationscoach-uddannelse, søndag den 25. februar kl. 19.00 - 20.30. Det foregår via Zoom.
På infomødet har du mulighed for at høre en masse om:
- Hvad du kan bruge netop relationscoach-uddannelsen til som ID Psykoterapeut eller coach.
- Hvad det er for konkrete kompetencer og tilgange / metoder, du bliver trænet i på forløbet.
- Hvad du kan få ud af forløbet i dit eget personlige liv.
- Hvilke unikke muligheder, en supplerende praksis online giver dig for at tilbyde din hjælp til mennesker, der befinder sig på lang afstand, eller til sårbare individer der ikke vil være så tilbøjelige til at møde fysisk op, i dit terapi- eller coachinglokale.
- Hvad det er for en tilføjelse, du kan få til din ID Psykoterapeut- eller ID Life Coach-certificering, når du også er blevet certificeret som 5D Relationscoach.
Og så er forløbet også en generel opgradering, i forhold til de rigtig mange nye ting, der er kommet til de sidste år. Du har sikkert bemærket, at jeg i mit eget regi opererer rigtig meget i 5D, sammen med det ID-koncept, som jeg helt ubeskedent er mega stolt af.
Se mere om forløbet her: http:/www.5d-relationscoach.dk
Uddannelsen starter den 11. marts.
Som aktiv ID-studerende, og som certificeret ID Psykoterapeut eller Life Coach, kan du på dette første forløb deltage til halv pris, dvs. til 10.500 kroner.
Vi er opmærksomme på, hvor meget tid og hvor mange ressourcer du har lagt i dit ID-uddannelsesforløb hos os, og derfor vil vi gerne gøre det overkommeligt for dig at deltage i dette nye forløb.
Tilmeld dig informationsmødet her.
Mange kærlige hilsner
Ole